Учебна програма на курсистите
за придобиване на правоспособност Капитан на плавателен съд до 40 БТ
ТЕОРИЯ И УСТРОЙСТВО НА КОРАБА
Набор на корпуса, надстройката, обшивката на борда и дъното, палуби, съоръжения и снабдяване на кораба, определящи го като сложно плаващо техническо съоръжение.
Устойчивост на кораба. Промяна на мястото на центъра на формата при накреняване на кораба.Метацентрична височина. Мерки за обезпечаване на достатъчна устойчивост на кораба при снемане или приемане на товари и товари със свободна повърхност. Фактори, влияещи върху диферента на кораба. Условие за мореходност на кораба.
Eксплоатационни качества на кораба: товароподемност, товаровместимост, пътниковместимост, водоизместване, бруто и нето тонаж на кораба.
Сили действащи върху корпуса на кораба: тегло и подемна сила, челно и странично съпротивление на водата, ветрови напор. Приложни точки на силите: център на тежестта, център на формата, център на страничното и челно съпротивление, център на ветрилната площ.
Корабни устройства: вързално, кормилно, котвено. Описание и безопасно манипулиране с тях.
Спасителни средства: колективни и индивидуални. Ползване и поддържане на корабните спасителни средства.
ФОРМА И РАЗМЕРИ НА ЗЕМЯТА
Основни точки и кръгове на земния елипсоид. Географска ширина и дължина.
Основни линии и равнини на наблюдателя. Системи за отчитане на световните посоки.
Видим хоризонт на наблюдателя. Далечина на видимия хоризонт, предметите и светлините.
НАВИГАЦИЯ
Мерни единици в корабоводенето за разстояние, дълбочина, височина и скорост.
Навигационни прибори: секстант, лаг, ехолот, Навтекс, УКВ, GPS, пеленгатор. Описание и принцип на действие. Работа с тях.
Корабен главен, пътеви и лодъчен магнитни компаси. Устройство. Поддържане и използване. Работа с магнитните компаси.
Девиация за магнитния компас и нейното унищожаване. Таблици. Определяне и отчитане на грешките на магнитния компас. Определяне поправката на компаса.
Пеленги и курсове по магнитния компас. Работа с видове пеленгатори. Оптически и визуален.
Истински, магнитен и компасен курс и пеленг.
Обща поправка на магнитния компас. Девиация – Склонение.Превръщане на компасни и магнитни курсове и пеленги в истински и обратно. Обратни компасни курсове и пеленги.
Определяне мястото на кораба по два и повече пеленга. Крюис пеленг.
Място на кораба, определено с пеленг към навигационен ориентир в момента на появяването му на видимия хоризонт.
КАРТОГРАФИЯ
Географски карти. Видове проекции: Меркаторска, Азимутална и Конусна.
Прокладка. Нанасяне на курсове и пеленги. Координати – дължина и ширина. Счислимо и обсервовано място.
Навигационни карти. Предназначение. Видове. Четене на навигационни карти – символи и съкращения. Класификация. Работа на навигационна карта.
ХИДРОГРАФИЯ И МЕТЕОРОЛОГИЯ
Лоция на българското черноморско крайбрежие. Брегови плаващи средства за навигационни ограждения и оборудване.
Състав и строеж на атмосферата. Атмосферно налягане. Измерване и използване на хидро-метеорологичните параметри. Способност да се използва и тълкува информацията, получена от метеоприборите на борда на кораба – Навтекс и УКВ.
Прогнозиране на времето. Прибори. Параметри.
Вятър. Направление на вятъра спрямо световните посоки. Скорост и сила на вятъра. Скала на Бофорт.
Вълнение на морето. Течения. Направление, посока и сила. Отчитане.
МАНЕВРЕНИ ЕЛЕМЕНТИ НА КОРАБА
Скорост, инерция, радиус на циркулация, спирачен път. Определяне и използване в практиката на маневрените елементи.
Управление на кораба при особени условия, ограничена видимост, теснини и в близост до брега. Самостоятелен поворот на кораба по и срещу течението. Маневриране, заставане и снемане от бочка, понтон, необорудван бряг, борд на борд в пристанище и на кей – ефекта на винта върху управлението, ефекта на вятъра и теченията, ефекта на руля / без рул, при спиране на двигателя и даване на заден ход.
Теория на снемане на заседнал кораб. Действия при аварии, възникнали по време на плаване. Предпазни мерки при засядане. Снемане от засядане с и без помощ. Действия при неизбежно сблъскване. Аварийно управление. Аварийна буксировка и процедури – ограничени води, ограничена видимост. Рапорти в райони на трафик контрол – спелуване на букви и думи при осъществяване комуникации с трафик контрол, други плаващи средства, бряг и др.
ВЕТРОХОДСТВО
Ветрилно стъкмяване на ветроход: елементи и неговото предназначение. Видове ветрилно стъкмяване.
Двигателна сила на вятъра. Действие на вятъра върху ветрилата. Дрейф – определяне и отчитане.
Действие на вятъра върху корпуса на ветрохода: център на ветрилната площ, движеща сила на вятъра, сила на дрейфа, повдигаща сила.
Фактори, влияещи върху маневрените качества на ветрохода, странично съпротивление на подводната част на корпуса, диферента, крена и ефекта от кормилото.
Маневриране с ветроход, поддържане на курс, повороти. Поворот фордевинд и поворот оверщаг. Управление при плаване в реки, естуари и ограничени води. Влияние на теченията, вятъра и плитководието върху управлението. Маневриране в плитководие. Дрейфаща котва или освобождаване при определени ситуации от нея.
РАНГОУТ И ТАКЕЛАЖ
Предназначение, използване и поддържане. Изчисляване тяхната здравина.
Инструменти и приспособления за извършване на такелажни работи.
Морски възли. Предназначение и използване на: незатягащи се възли – прост щик с наметки, буксирен възел; възли за съединяване на въжета – прав, шкотов и брамшкотов; затягащи се възли – прост самозатягащ се, кръстовиден / вибленочен, змийче и змийче с наметка; незатягащи се примки – моряшки и двоен моряшки; затягащи се примки – прост бягащ възел, бягащ булин; бързоразвързващи се въззли – рифов, двоен рифов, лодъчен; особени възли – куков, бъчвен; съединяване на въжета чрез къса и дълга заплетка и огънка / гаша със и без коуш. Марки. Тренцоване и клетневене на въже. Направа на глави, матове и кранци.
СИГУРНОСТ НА КОРАБОПЛАВАНЕТО
Международни правила за предпазване от сблъскване на море – МППСМ 72, както е изменена.
Комбинирана система от морски плаващи знаци, регион А и Б.
Рейдови сигнали за движение на корабите и съобщения.
Средства за свръзка на корабите. Международен свод на сигналите. Радиотехнически средства за връзка между и с корабите.
МОРСКО ПРАВО
Кодекс за търговското корабоплаване – 2002. Общи положения.
Международна конвенция за безопасност на човешкия живот на море. Общи положения.
Национално законодателство за прилагане на международни съглашения и конвенции.
Международно медицинско ръководство за корабите. Издание на Международната Здравна Организация, Женева. Познания по оказване на първа медицинска помощ на пострадал. Знания за техниката от мерки и способи за оцеляване на море – глад, жажда, премръзване, страх, психическо разстройство и др.
Право на плаване под знамето на РБългария – права на собственост върху кораба, право на експлоатация, вписване в регистъра на корабите, корабни документи – позволително за плаване, екипажен списък, пристанищен контрол, входни и изходни контроли – документи.
Капитан. Административна и представителна власт на капитана.
Морска Администрация. Функции.
Териториално море. Прилежаща зона. Икономическа зона. Вътрешни води.
Международни проливи. Открито море.
Стандартен морски английски речник, за връзка с кораби и брега: Standart Marine Navigation Vocabulary.
Знание върху съдържанието на Ръководството на ИМО за търсене и спасяване на море ИАМСАР – сигнали за бедствие и съобщения за авария.
Наредба №6/2003 за компетентност на морските лица в РБългария.
Опазване на морската среда от замърсяване – МАРПОЛ 78, както е изменена.
Регионални инспекции по опазване чистотата на вътрешните води в РБългария: реки, езера, язовири и др. Основни правила и действия, свързани с опазване на околната среда.
Граничен и митнически режим.
ТЕХНИЧЕСКА ПОДГОТОВКА
Общо устройство на двигателя с вътрешно горене. Основни понятия и определения.
Принцип на действие и схема на четиритактов двигател с вътрешно горене.
Бензинови и дизелови двигатели с вътрешно горене: разлики и предимства.
Принцип на действие и схема на двутактов ДВГ.
Коляно-мотовилков механизъм на ДВГ.
Газо-разпределителен механизъм на ДВГ.
Смазваща и охладителна система на ДВГ. Триене и смазване – маслен клин. Система за смазване. Масла – видове и характеристики. Горивна система на карбураторен и дизелов ДВГ. Горива. Съхраняване на горивото на кораба. Горивна система на карбураторен ДВГ. Горивна система на дизелов ДВГ. Горивна система на задборден лодъчен ДВГ.
Запалителна система на ДВГ. Електрооборудване на малък кораб. Акумулаторно запалване. Магнетно запалване. Акумулатор. Регулиране на запалването.
Типове предавки от двигателя към гребния винт. Валопровод и гребен винт – видове. Експлоатация и поддържане. Механични и нидукционни муфи. Редуктори. Извънбордови двигатели и Z-колонки.
Стационарни ДВГ: експлоатационни качества, особености и характерни неизправности. Отстраняване на неизправности.
Задбордни ДВГ: експлоатационни качества, особености и характерни неизправности.
Мерки за безопасност при подготовка за пускане и работа. Пускане на ДВГ и обслужване. Безопасност при зареждане с гориво. Подготовка за пускане.
Пускане, работа и спиране на двигателя. Ежедневно поддържане. Консервация и разконсервация. Особености при обслужване на задбордови двигатели.
Зареждане с гориво и неприкосновен запас.
Мерки за безопасност при обслужване и работа с акумулаторна батерия и корабно електрооборудване.
Обслужване на противопожарно оборудване: пенни, въгледвуокисни и прахови пожарогасители. Противопожарно / изолиращо одеало. Гасене на пожар с вода, пожарогасител, изолиращо одеало, пясък.
Мерки при обслужване и работа с ДВГ, корабното електрооборудване и механизми, с цел предотвратяване замърсяването на водите с нефтопродукти и други отпадъци. Изисквания на МАРПОЛ /особени региони за плаване. Места за издаване на отпадъни нефотпродукти / пристанищни инсинератори. Конвенционални и местни изисквания за пластмасови и биологични отпадъци. Вътрешни водни басейни, вододайни зони и реки в РБългария.
ОБУЧЕНИЕТО ВКЛЮЧВА И ЧАСОВЕ ПО МОРСКО ДЕЛО – ПРАКТИКА НА ВОДНА БАЗА, Управление и маневриране с моторна ЛОДКА, Приставане и снемане от кей, морски възли.